YEMEK EMEK İSTER

3. - 2. - 1. Kitap Ön Söz


YAZAN: İFFET SEVGİ YALÇINKAYA ÇORAPÇI

EŞİM TAHİR YALÇINKAYA'NIN ANISINA

Annem, Babam, Kardeşlerim, Kayınvalidem, Kayınpederim, Çocuklarım ve Torunuma İthaf en...


ÖNSÖZ

Yazar İffet Sevgi Yalçınkaya ÇorapçıBirçoğunuzun çocukluğunda olduğu gibi annemin yaptığı yemeklerin tadı hayatım boyunca damağımda kalmıştır. Özellikle kaliteli yemek yemeyi seven babamın Ramazan ayı boyunca yapmış olduğu harika yemeklerle kurmuş olduğumuz sofralar, yemeğe dair en güzel anılarımdandır.

Gençlik yıllarımda, çocuklarıma yarın ne pişirsem düşüncesiyle, elimden yemek kitaplarını düşürmezdim. İyi damak tadı olan, güzel yemek yapan, yemekte seçici olan eşimden öğrendiklerim, kayınpederimin “Kızım güzel olmuş her seferinde daha iyi oluyor” diyen yapıcı eleştirileri yemek yapmaya olan ilgimi zaman içerisinde daha da arttırdı.

Her zaman eleştirilere açık oldum. Eleştirildikçe sevdiklerime daha iyi yemek yapmaya çalıştım. Oğlumun desteği ve yardımları, eşimin, kızımın, torunumun, kardeşlerimin, akrabalarımın, kısacası bana yakın olduğunu bildiğim tüm dostlarımın beğenileri, beni kısa süre önce bu kaynağı yazmaya teşvik etti.


Yemek yapmayı ve yedirmeyi seven ben, ailemden gelen kendi yöresel (Kastamonu) mutfak bilgimi, eşimin yemek kültürüyle (Boşnak) birleştirip, herkesin evinde pişirebileceği klasik yemek tariflerini de ekleyerek, tecrübelerimi siz değerli okurlarla bu sitede paylaşıyorum.


Unutmayın yemek yapmak sevgi ve emek ister. Kim göze ve damağa hitap eden lezzetli yemekleri olsun istemez ki?

Kadın-Erkek, Genç-Yaşlı; öğrenciler, çalışanlar, yeni evliler, yemek yapmayı öğrenmek isteyenler ve sevenler. Hadi hep birlikte ayrıntılı tariflerle “Sevgi'nin Mutfağına” bir göz atalım.