3. - 2. - 1. Kitap Ön Söz

YEMEK EMEK İSTERYAZAN: İFFET SEVGİ YALÇINKAYA ÇORAPÇI

EŞİM TAHİR YALÇINKAYA'NIN ANISINA

Annem, Babam, Kardeşlerim, Kayınvalidem, Kayınpederim, Çocuklarım ve Torunuma İthafen...

ÖN SÖZ

Yazar İffet Sevgi Yalçınkaya Çorapçı

Yazar İffet Sevgi Yalçınkaya Çorapçı İkinci kitabımda yeniden sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Yıllardır yapmış olduğum yemekleri titizlikle ölçülendirip, pişiriyor, tarifleri sizler için yazıyor ve fotoğraflarını çekiyorum. Özellikle internet sitem üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde atmış ülkeden gelen ziyaretçiler sayesinde bir milyon hit aldık. Göstermiş olduğunuz bu yakın ilgi ve takdirleriniz için çok teşekkür ediyorum. Bu ilgi ve sevgiyi göz önünde bulundurarak, tariflerimi, bilgilerimi ve deneyimlerimi sizlerle daha şevkle paylaşmaya devam edeceğim.

Yemek yapmaya gönül verenler; sağlıklı beslenebilmek ve günümüz koşullarına ayak uydurmayı kolaylaştırmak için planlı ve programlı olmak gerektiğini biliyorsunuz. Planlı ve programlı olmak yaptığınız işi kolaylaştırdığı gibi bu sayede kendinize ve sevdiklerinize daha kaliteli zaman ayırmanızı sağlar.

İyi yemek yapmak bilindiği gibi iyi malzeme seçimi ile başlar. Mevsiminde alınan sebze ve meyvelerle pişirilen yemeklerle beslenmek, sağlıklı ve dengeli beslenmemiz için çok önemlidir. Aynı zamanda; mevsiminde alındığı için ekonomikte olur. Sebze ve meyvelerinizi kurutarak, dondurarak, konserve yaparak saklayın. Bu sayede gerektiğinde kullandığınızda, mevsimindeki lezzetleri yakalamaya yakın tatlar elde edebilirsiniz.

Yemek yapma pratikliği; yemek yaparak ve yemekle birlikte pişerek gelişiyor. Sizler kendi mutfağınızda özgürsünüz; günümüz koşullarındaki mutfak gereçlerinizle, deneyerek, tecrübe kazanmanızı istediğim için, tariflerimin hazırlama ve pişirme sürelerini vermedim.

Sevdiklerinize yemek yapmanın zevk verdiğini, sizi ve onları mutlu ettiğini gördüğünüzde, yemek yapma isteğinizin daha da artacağını biliyorum. Yemek yapmak sevgidir, aşktır, mutluluktur. Damak çatlatan lezzetleri yakalamanız için; tariflerime uyarak yemeğinize, emeğinizi ve sevginizi kattığınızda hazırladığınız yemeğin tadına doyum olmadığını göreceksiniz.

Sevgi'nin Mutfağı - Yemek Emek İster projesine desteklerinden dolayı özel olarak teşekkürlerimi sunduğum dostlarım ve akrabalarım için hazırlanan bölüme buradan ulaşabilirsiniz.